Loading...
Jaskinia taty

Choinka z metra cięta

Przedstawiamy Wam nasz pomysł na wykonanie kalendarza adwentowego. Wiemy, że trochę późno bo adwent trwa w najlepsze i wszystkie dzieci z zapałem odpakowują już swoje kalendarze. Jednak taka forma kalendarza jaką chcemy Wam zaproponować jest o tyle ciekawa, że ten kalendarz po opróżnieniu wszystkich woreczków będzie służył za tradycyjną choinkę- ozdobę świąteczną dziecięcego pokoju. Klamerki nie muszą funkcjonować tylko do przytrzymania woreczków pełnych skarbów ale również jako zawieszki do ozdób, bombek i lampek.  Świąteczny, magiczny klimat gwarantowany!

Nasza choinka ma wysokość 100 cm i 78,5 cm szerokości (dolne ramię). Zachęcamy do zrobienia takiego drzewka!

Elementy potrzebne do jej wykonania:

 1. Deski sosnowe. Pionowa – metrowa deska ma grubość 20mm, natomiast pozostałe – poprzeczne ramiona choinki mają grubość 10 mm
 2. Klamerki drewniane, najlepiej więcej sztuk niż 24. Dobrze jest mieć zapas. Moje pochodzą z któregoś supermarketu.
 3. Klej do drewna (np.: wikolowy)
 4. Wkręty do drewna (zwróćcie uwagę na ich długość!)
 5. Lakier do drewna (np akrylowy)
 6. Talent – warunek niekonieczny bo choinka jest banalnie prosta do wykonania.

Kolejność prac:

 1. Przygotowujemy pionowy element choinki oraz przygotujcie deski na poprzeczne ramiona choinki, najlepiej niech będą dłuższe niż te na rysunku. Na rysunku przedstawiłem długość naszych elementów ale jak przyciąć te deski zobaczycie niżej
 2. W pionowym elemencie wyznaczamy miejsca na poprzeczne ramiona według poniższego schematu. Robimy gniazda. Głębokość gniazd wykonałem na ok. 7 mm. W związku z tym, że rodzina mnie poganiała nie wszystkie wyszły idealne! Grunt do dobra wymówka 😉
 3. W przygotowane gniazda wkładamy deski poprzeczne. Wyznaczamy sobie długość docelową np. najniższego ramienia. Od środka odmierzamy połowę tej wielkości i pod kątem 70 stopni wyznaczamy linię cięcia wspólną dla wszystkich ramion jak na rysunku poniżej:
 4. Zaoblamy krawędzie (zaokrąglamy)wszystkich elementów. Frezarką? Ręcznie? Jak Wam wygodniej ważne żeby zaokrąglić bo w dziecięcym pokoju jak najmniej powinno być ostrych krawędzi.
 5. Lakierujemy. I tutaj wybitnie sobie utrudniłem pracę ponieważ wszystkie miejsca gdzie miały zostać przyklejone klamerki, zasłaniałem taśmą klejącą. Cel był taki aby klamerki przykleić do surowego drewna aby się lepiej trzymały. Była to &*$%# robota😉 Gdybym miał robić to po raz drugi spróbowałbym kleić klamerki do polakierowanych desek klejem termotopliwym. Swoją drogą w najbliższym czasie wykonam taki test i sprawdzę trwałość połączeń z lakierem i bez.
 6. W pionowym pniu nawiercamy otwory na wkręty. Otwory powinny odpowiadać średnicy wkręta, czyli powinny być takie aby wkręt z łatwością przez nie przechodził.
 7. Na poprzecznych ramionach choinki odmierzamy równe odległości pomiędzy klamerkami i przyklejamy je. U nas rozmieszczone są tak: Na najniższym ramieniu znajduje się 7 klamerek (obecnie 6 gdyż jedna uległa awarii w trakcie przechowywania) ;)Kleiłem klejem wikolowym. Po sklejeniu pamiętajcie aby wszystko ładnie ścisnąć aby klej dobrze związał. Jak to mawiają stolarze – „klej najlepiej trzyma jak go ni ma”, czyli cienka warstwa kleju na gładką powierzchnię i mocno docisnąć.
 8. Prawie ostatni punkt programu czyli poprzeczne ramiona kleimy do pnia drzewka i po sklejeniu wkręcamy wkręty.
 9. Teraz pozostaje nam już tylko przymocować uchwyt do zawieszenia choinki i GOTOWE!

Podpowiedź: choinkę z tyłu podkleiłem pianką (zielony element na zdjęciu) aby nie obijała się o ścianę. Możecie podkleić też filcem.

Postarajcie się zrobić choinkę ładnie bo co roku przez miesiąc będziecie musieli ją podziwiać i zapewniam Was, że każda niedoróbka z roku na rok wydaje się większa i bardziej rzuca się w oczy.

Teraz pałeczkę przejmuje żona, która ozdobiła choinkę i uszyła do niej woreczki na prezenty i ozdoby. Jak to zrobić? Tutorial już za chwilkę!

Poniżej, podziwiajcie naszą choinkę! Radość i uśmiech dziecka gwarantowane!

Leszek

2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzinny Album Rysunkowy