Loading...
Świat Mamy

Kolor czerwony! 16 niesamowitych faktów.

Zauważyliście może, że od jakiegoś czasu wrzucam na Instagram zdjęcia w określonych kolorach. Chyba chciałabym żeby mój profil wyglądał tak kolorowo jak paczka kredek. Szkoda, że nie może jeszcze pachnieć jak paczka kredek. Uwielbiam od dziecka wąchać kredki 😉 Jaka dusza taki nałóg 😉

 

Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić kilka faktów i ciekawostek na temat koloru czerwonego. Koloru, który towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Kolor, który chyba każda kobieta bardzo lubi i w który ubiera się chętnie na określone okazje. Poniżej przedstawiam Wam same smaczki na temat tego koloru pomijając oczywiste oczywistości, że kojarzony jest ze zmysłowością, miłością, władzą i pożądaniem. Takie rzeczy wiemy wszyscy. A to czego nie wiemy wszyscy i czego sama się ostatnio dowiedziałam szykując materiał dla Was poniżej:

 

 1. NAJSTARSZY: Kolor czerwony jest najstarszym kolorem. Używany był przez naszych przodków już 40 000 lat temu. Malunki w jaskiniach np. w jaskini Lascaux (17000-15000 ) są  w tym kolorze.
 2. PIERWSZY: Czerwony to pierwszy kolor zaraz po białym i czarnym który ludzie dostrzegają i rozróżniają. Małe dzieci najpierw rozpoznają kolor biały i czarny a potem kolor czerwony. Dlatego sensoryczne zabawki często są w tych kolorach.
 3. PIERWSZY: Kolor czerwony jest pierwszym jaki „tracimy z oczu” o zmierzchu.
 4. CZERWIEC: W XV i Xvi wieku Polska barwiła Europę na czerwono. Wszystko za sprawą owada: czerwca polskiego, który był naszym towarem eksportowym. Sproszkowane larwy tego owada były barwnikiem tkanin w najważniejszych ośrodkach tekstylnych Europy.
 5. SZCZĘŚCIE: Kolor czerwony to kolor szczęścia i pomyślności w Azji, zwłaszcza w Chinach. Dlatego też suknie (a raczej stroje, bo są to nie tylko suknie ale też kimona, lub sari) ślubne w Chinach, Japonii, Indiach, Nepalu są właśnie w tym kolorze.
 6. DNA: Postrzeganie koloru czerwonego zapisane jest w DNA, odpowiada za to chromosom X. Dlatego nie denerwujemy się drogie Panie, jeżeli nasz mężczyzna nie zrozumie o co nam chodzi, kiedy będziemy dopytywały się czy lepsze te buty w odcieniu burgundu czy może karmazynowe a może jednak wybrać karminowe. Oni będą widzieli po prostu czerwone buty i z pewnością będą się zastanawiali po jaką cholerę 3 pary tych samych trzewików nazywacie w różny sposób
 7. DALTONIZM: W związku z tym, że kolor czerwony zależny jest od chromosomu X to mężczyźni częściej cierpią na daltonizm, czyli nie rozróżniają koloru czerwonego od zielonego. Krótko mówiąc babeczki zostały wyposażone przez naturę w dwa chromosomy X więc oba musiałyby mieć wadliwy gen żeby kobieta była daltonistką. Matka natura chciała i chce abyśmy dostrzegały bardziej piękno tego świata 😉 Więcej barw, więcej kolorów to więcej możliwości. Więcej potrzeb, więcej par butów, torebek, lakierów do paznokci….no bo…w tym odcieniu jeszcze nie mam!
 8. PSZCZOŁY: Pszczoły nie widzą koloru czerwonego, ale widzą wszystkie inne jasne kolory. Czerwone kwiaty są zwykle zapylane przez ptaki, motyle, nietoperze i wiatr, a nie pszczoły.
 9. FLAGI: Czerwony to jeden z najpopularniejszych kolorów występujących na flagach państwowych. 77% flag zawiera kolor czerwony.
 10. SERCE: Podobno kiedy patrzymy na kolor czerwony to nasze tętno przyspiesza a serce bije szybciej. Jest to jednak chwilowe i nie u każdego występują takie objawy.
 11. PIĘKNY: Słowo RED w języku rosyjskim oznacza „piękny”
 12. RUDY: Redhead czyli osoby z rudymi włosami to tylko 1-2% ludzkiej populacji.
 13. PSYCHOLOGIA: Naukowcy (a jakże) odkryli, że kelnerki ubrane na czerwono dostają zdecydowanie częściej i zdecydowanie wyższe napiwki.
 14. BYKI: Kolor czerwony nie rozsierdza byków na arenie. Byki nie widzą kolorów!!
 15. GŁÓD: Teraz coś dla smakoszy. Połączenie koloru czerwonego z żółtym sprawia że robimy się głodni. Dlatego wiele sieciowych Fast food’ów ma logo właśnie w tym kolorze np. McDonald, Pizza Hut, Burger King
 16. GOTOWANIE: Homary są koloru ciemnozielonego lub brązowego. Wszystkie. I wszystkie po ugotowaniu dopiero stają się czerwone.

 

Mam nadzieję, że niektóre z powyższych faktów Was zaskoczyły. Mnie tak i bardzo przyjemnie się wyszukiwało tych informacji. Wkrótce pojawią się informacje o kolejnych kolorach, już zbieram informację, przekopując się przez internety i książki. Jeżeli znacie jeszcze jakieś ciekawe informacje na temat koloru czerwonego to piszcie, jestem bardzo ciekawa.

 

Monia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rodzinny Album Rysunkowy