Loading...
Świat Mamy

Różowy! Co z nim? Męski czy nie?

Moi droczy! Dzisiaj przyszedł czas na kilka ciekawostek na temat koloru różowego. Pomimo usilnych prób i starań, pomimo choroby usiłowałam przygotować dla Was najsmaczniejsze i najciekawsze ciekawostki na temat koloru różowego. Okazało się to niełatwym zadaniem ponieważ róż nie jest tak powszechnie wykorzystywany np. w przestrzeni publicznej jak inne kolory. Jest jednak coś co Was bardzo zainteresuje. Ale zacznijmy od pytania: Jak lub z czym kojarzy Wam się róż?

Odpowiedzi jakie nasuwały się osobom z mojego najbliższego otoczenia to: z małymi dziewczynkami, różowe sukienki, niedojrzałe kobiety całe w różu łącznie z różowymi lakierowanymi kozaczkami, tandeta, plastik, lalka Barbie a nawet róż był skojarzony ze świnią (!). Teraz widzicie jakimi ja się ludźmi otaczam 😉 Generalnie wszyscy przypisywali róż dziewczynkom, kobietom i ich akcesoriom.  I tutaj będzie zdziwienie! Bo podział na dziewczęcy róż i męski niebieski istnieje dopiero od około lat 50. XX wieku!

Jaka jest więc historia różu?

Jeżeli zerkniecie na stare rysunki i stare obrazy, na których przedstawiony jest Jezus to zobaczycie, że często ma na sobie różowe szaty. Wynika to z faktu, że kolor różowy uznawany był za delikatniejszą wersję czerwieni a ta przypisywana była władcom, monarchom, ludziom majętnym i o wysokich pozycjach społecznych. Farbowanie szat na kolor czerwony było makabrycznie drogie i tylko najbogatsi mogli sobie na to pozwolić. Nie myślcie zatem, że Jezus faktycznie chodził w różowych szatach bo raczej nie byłoby go na to stać. Przedstawiany tak był tylko przez malarzy aby podkreślić jego boski status. Nie dotyczy to tylko Jezusa, zachowały się bowiem rysunki na których armia napoleońska również przedstawiana była w różowych strojach. Do czasów dzisiejszych przetrwały również ubrania dworzan Ludwika XVI w tym właśnie kolorze.

Róż był strojem królewskim i bardzo męskim. I taki pogląd trwał bardzo długo. Jeszcze w 1918 roku na ulotkach handlowych w USA można było zapoznać się z informacją jak ubierać dzieci: „różowy jest bardziej krzepkim i męskim kolorem, przypominającym chłopięce policzki, zaróżowione od aktywnej zabawy na dworze. Niebieski zaś uznawany za delikatny i skromny, bardziej odpowiedni jest dla dziewcząt.” Dopiero 20-30 lat później ten trend miał się zmienić. I zmienił się. I trwa na dobre.

Inne niesamowite różowości:

FLAMINGI RÓŻOWE: Czy wiecie, że te ptaki wykluwają się białe? Ich upierzenie zmienia się z wiekiem i wraz z przyjmowanym pokarmem, bogatym  w karotenoidy różowieje. Wcinają skorupiaki po prostu.

CHINY: W Chinach nie znano odcienia różowego aż do momentu zetknięcia się z zachodnim światem

RÓŻOWA WSTĄŻKA: międzynarodowy symbol oznaczający walkę z rakiem piersi

SPOKÓJ: podobno kolor różowy uspokaja

WIĘZIENIA: kolor różowy stosowany bywa na ścianach w więzieniach w USA w celu zmniejszenia liczby nagłych i agresywnych zachowań więźniów. (Teraz inaczej patrzę na video Taco Hemingway’a TAMAGOTCHI)

SHOCKING PINK: nazwa odcienia różu, utworzona w 1931 roku przez Elsę Schiaparelli włoską projektantkę, pracującą w Paryżu. Jej różowe suknie świetnie się sprzedawały co bardzo drażniło Coco Chanel. Coco propagowała czerń a kolor różowy uznawała za infantylny i nieodpowiedni dla eleganckich, dorosłych kobiet.

Co do samej mody i kolorów w modzie to mogłabym Wam jeszcze trochę napisać ale myślę, że zrobię to w jakimś osobnym dedykowanym wpisie. Póki co nie bójmy się różu! Panowie odważnie zakładać różowe koszule do pracy. Róż jest o tyle wdzięcznym kolorem, że pasuje prawie do każdego innego koloru! A ja zmykam prasować górę różowych ubranek córki 😉

Jeśli uda Wam się odkryć jeszcze jakieś ciekawostki dotyczące różu to piszcie proszę w komentarzach!

Monia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rodzinny Album Rysunkowy