Loading...
Świat Mamy

Więc chodź pomaluj mój świat na żółto! 13 ciekawostek.

Uwielbiam żółty kolor, kojarzy mi się podobnie jak Wam ze słońcem i piaskiem a od tego już prosta droga do lata, wakacji i odpoczynku. Dlatego lubię się otaczać tym kolorem, wywołuje na mojej twarzy uśmiech i wyzwala pozytywną energię. I oczywiście nie byłabym sobą gdybym dokładnie nie prześledziła historii tego koloru. Znalazłam dla Was pewne smaczki i ciekawostki. Do najbardziej zadziwiających z nich należy fakt że kiedyś kolor ten był postrzegany w odwrotny sposób niż teraz. Szczegóły w punktach poniżej:

 

 1. HISTORIA: W przeszłości kolor żółty przypisywano osobom o złych zamiarach, fałszywym, podstępnym bądź bezwstydnym. I tak Judasz często występuje na obrazach w żółtych szatach dla podkreślenia faktu że był zdrajcą. We Francji drzwi przestępców malowano na żółto. We Włoszech kurtyzanom nakazano nosić żółte znaki na ubraniach aby je napiętnować. Tak samo postąpili hitlerowcy, nakazując Żydom nosić opaskę z żółtą gwiazdę Dawida podczas II Wojny Światowej. Zatem kolor żółty niestety ma dosyć smutną i negatywnie zabarwioną historię, która nadal odbija się echem w niektórych kulturach lub nawet powiedzeniach.
 2. EGIPT: żółty to kolor żałobny
 3. AMERYKA: W Amerykańskim slangu na tchórza mówi się : yellow lub yellow-bellied
 4. POTOCZNIE: W Polsce również powiedzenia takie jak „mieć żółte papiery” czy „ być żółtodziobem” mają negatywny wydźwięk.
 5. CHINY: kolor żółty był zarezerwowany dla władców. Generalnie w kulturach Dalekiego Wschodu żółty kolor oznaczał męstwo i odwagę.
 6. FLAGA: żółta flaga oznacza kwarantannę ( Yellow Jack na statkach)
 7. STRES: zbyt częste przebywanie w intensywnie żółtych pomieszczeniach może wywoływać sporą dawkę stresu.
 8. NIEMOWLĘTA: Istnieje przekonanie, że niemowlęta zdecydowanie więcej płaczą w żółtych pomieszczeniach! (OMG!) Ale to mit! Znalazłam kilka źródeł które obaliły tę teorię.
 9. SAMOLOTY: kolor żółty może powodować zawroty głowy i mdłości. Z tego powodu jest często wykorzystywany oszczędnie w środkach transportu a w samolotach nie występuje prawie wcale.
 10. NAUKA: kolor żółty stymuluje nasz mózg, ułatwia zapamiętywanie. Dlatego żółty jest dobrym wyborem przy urządzaniu pokojów dziecięcych i młodzieżowych. Oczywiście nie należy wybierać zbyt jaskrawych odcieni, które mogą powodować nadpobudliwość!
 11. OŁÓWKI: 75% ołówków sprzedawanych w USA jest w żółtym kolorze.
 12. DIETA: Koloru żółtego nie poleca się przy urządzaniu kuchni ponieważ stymuluje on apetyt. Moglibyśmy mieć zwiększone łaknienie w takiej słonecznej kuchni.
 13. SER: Żółty ser jest jednym z najczęściej kradzionych artykułów na świecie.

 

Mam nadzieję, że podoba Wam się cykl ciekawostek o kolorach. Ja wpadłam i już szukam informacji o kolejnych kolorach. Czekajcie na pomarańczowy.

Monia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rodzinny Album Rysunkowy