Loading...
Jaskinia taty

Zwiedzamy świat nie ruszając się z pokoju! Też tak możecie!

Zima tego roku nas niestety nie rozpieszcza, pogoda jakaś taka mało zadowalająca. Dziecko z przedszkola wraca z okrzykiem na ustach „nudzę się” – tak to ten wiek kiedy sama nie wie co chce robić. No i co tu w takie bylejakopogodowe popołudnie lub weekend robić? Jaką rozrywkę zapewnić sobie i dziecku?? Jak mu przybliżać i pokazywać ten świat?

Moglibyśmy wyjść na spacer ale to wiązałoby się z intensywną  inhalacją smogiem.

Może sanki? – mhm, i będziemy chyba puszczać iskry spod sankowych płóz. Przy tej ilości śniegu jaką mamy teraz na Śląsku to gratka tylko dla piromanów. Bałwana też nie ulepimy z powodu powyższego braku śniegu. Zresztą bałwanów to u nas pod dostatkiem na drogach, zwłaszcza po godzinie 16. Wycinanek, wylepianek, wydzieranek i wszelkiego rodzaju malowanek mamy już ostatnio dosyć. I my i nasz dywan i ściany i meble…

Myślimy intensywnie jak zwiedzać świat nie ruszając się z domu? Jak przeżyć przygodę nie wychodząc z pokoju? I oto nasz mąż i ojciec przypomina sobie że jakiś czas temu na Aliexprss kupił soczewki i że w związku z tym możemy zrobić gogle do wirtualnej rzeczywistości. Cudowny pomysł! Zwłaszcza że żadne z nas nie zaznało wcześniej przyjemności bawienia się tym dobrodziejstwem XXI wieku.

Chwila moment i już drukował się szablon naszych google cardboard, który został udostępniony przez Google’a. Tutaj są wszystkie informacje: https://vr.google.com/. Na tej stronie znajdują się pliki dla producentów, w odpowiednim formacie ( można je otworzyć w programach typu Solidworks). My przygotowaliśmy dla Was pliki gotowe do wydruku: Arkusze A4 Arkusz A3

Oczywiście takie kartonowe (i nie tylko) okulary możecie kupić na Allegro za naprawdę niewielkie pieniądze. Możecie kupić też takie drogaśne.  Jak wolicie. My jak zwykle wybieramy opcję zrobienia ich samodzielnie. Generalnie podoba nam się idea pokazywania córce zrobienia „czegoś z niczego”. Nie chcemy podawać wszystkiego gotowego na srebrnej tacy, nie o to chodzi w poznawaniu świata i uczeniu się.

Do zrobienia gogli potrzebne będą:

  1. Drukarka
  2. Karton
  3. Soczewki
  4. Rzep
  5. Nożyczki, nóż do tapet lub inne precyzyjne narzędzie do wycinania
  6. Radełko – w naszym wypadku do przekopiowania szablonu
  7. Klej – w naszym wypadku pistolet do klejenia na gorąco

 

Wydrukujcie szablon z PDFu, posklejajcie wszystkie części razem.. Później naklejcie szablon na karton. Wystarczy taśmą w kilku miejscach, tak aby się nie ruszał przy kopiowaniu. I kopiujemy. U nas oczywiście zajął się tym Mr Precyzyjny Leszek 😉 Używał do tego radełka i cyrkla. Szpicem cyrkla nakłuwał linie krzywe.

Kiedy macie już szablon odbity na kartonie, poprawcie linie długopisem i wytnijcie. Im dokładniej to zrobicie tym ładniejsze, schludniejsze będą Wasze gogle.

Tak wyglądają wycięte elementy. Oczywiście nie obyło się bez błędów, zerknijcie na poniższy obrazek. Mamy nadzieję, że Wam się uda to zrobić bez takich pomyłek.

Elementy przygotowane, zatem rozgrzewamy nasz pistolet i zabieramy się za klejenie: Najpierw w odpowiednich wycięciach nakładamy soczewki i sklejamy ze sobą elementy tektury tak aby zamknąć soczewki w środku:

Teraz poskładajcie ten śmieszny wachlarz, który znajduje się na samej górze szablonu. wyjdzie Wam z tego taki śmieszny „nosek”:

Kleimy go tak jak na zdjęciach poniżej. Ten element będzie w Waszych goglach ruchomy. Będzie się ruszał kiedy będziecie naciskali na „przycisk”. Na jego końcu należałoby umieścić kawałek materiału, na który reaguje ekran dotykowy smartfona.

Uwaga! Teraz się sprawa komplikuje, bo przez to że przez pomyłkę rozcięliśmy szablon to też źle go potem skleiliśmy. Ja widać na zdjęciu poniżej szablon powinien być zgięty pod spód we wskazanym miejscu. U nas jest niestety rozcięty i zapomnieliśmy podłożyć brakującą część.

Poniżej widzicie nasz brakujący element, wszystkie wycięcia na oczy powinny być nałożone razem.

Aby gogle były trwałe warto skleić boki klejem. Małe okrągłe wycięcia na bokach są po to aby umieścić tam rzep ale my woleliśmy użyć kleju.

Złożenie reszty jest już banalne. Tak wyglądają gotowe gogle. Do zamykania telefonu w goglach użyliśmy rzepu. Ściankę, na której opieracie telefon, pokryjcie kilkoma nitkami kleju termotopliwego. Zapobiegnie to ślizganiu się telefonu.

Google cardboard okazały się świetną zabawą, sprawdziły się. Dzięki nim zwiedziliśmy ostatnio Machu Picchu. Doświadczenia niesamowite. Róbcie już swoje, uważajcie na ściany! Jeśli chodzi o minusy takiej rozrywki to niektóre materiały dedykowane dla VR mogą powodować nudności i bóle głowy. W Google Play lub na You Tube znajdziecie mnóstwo materiałów, wystarczy wpisać: VR. Nasze okulary były wykonane z czystej ciekawości i tektury 😉 Dla tych z Was, którzy chcą się tym pobawić „na poważnie”, radzimy kupić odpowiedni sprzęt.

 

Pamiętajcie też, żeby dzieciaki nie spędzały zbyt dużo czasu w świecie wirtualnym bo nic im nie zastąpi przeżywania świata tu i teraz.  Rozbudzajcie też dziecięcą wyobraźnie bo nic nie może się z nią równać, nawet VR! Życzę Wam i Nam abyśmy wszyscy umieli patrzeć na świat tak jak dzieci – z optymizmem i radością!

Udanej zabawy  i dajcie znać jakie są Wasze wrażenia.

Leszek i Monia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzinny Album Rysunkowy